ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի միջև նոր հանքային գործարքի նախագիծը, որը Կիևը ստացել է մարտի 23-ին, պարունակում է շատ ավելի ագրեսիվ պահանջներ Վաշինգտոնից՝ վերահսկելու Ուկրաինայի հանքային պաշարները և էներգետիկ ակտիվները: Սակայն փաստաթղթում անվտանգության երաշխիքներ չկան։ Այս մասին գրել են Financial Times-ը և Bloomberg-ը։ Երկու լրատվամիջոցներն էլ նշել են, որ իրենց խմբագրությունները կարողացել են ծանոթանալ գործարքի նախագծին։
Հստակեցվում է, որ համաձայնագիրը պետք է վերաբերի Ուկրաինայի բոլոր հանքային ռեսուրսներին, ներառյալ նավթն ու գազը, ինչպես նաև ամբողջ երկրի հիմնական էներգետիկ ակտիվներին։ Բացի այդ, գործարքը ներառում է բնական ռեսուրսների շահագործման հետ կապված ենթակառուցվածքները, ինչպիսիք են ճանապարհները, երկաթուղիները, խողովակաշարերը, նավահանգիստները և վերամշակող գործարանները, պարզել է FT-ն:
Համապատասխան նախագծերից ստացված միջոցները պետք է փոխարկվեն արտարժույթի և ուղարկվեն արտերկիր, իսկ ուշացումների կամ վեճերի դեպքում փոխհատուցման պատասխանատվությունը կրելու է Ուկրաինան, հետևում է պարբերականը։ Նավթի, գազի և օգտակար հանածոների արդյունահանման ուկրաինական նախագծերից եկամուտը երկու երկրի միջև կբաժանի հատուկ ներդրումային հիմնադրամը։
Միաժամանակ, ըստ FT-ի, ԱՄՆ-ն առաջինը կստանա իրեն փոխանցված շահույթը և կպահպանի ենթակառուցվածքային նախագծերի առաջնահերթության իրավունքները, ինչպես նաև երրորդ կողմերին ռեսուրսների վաճառքի հանդեպ վետոյի իրավունքը։
Bloomberg-ը պարզաբանել է, որ համաձայն գործարքի նախագծի՝ ներդրումային հիմնադրամը պետք է վերահսկի Ամերիկյան միջազգային զարգացման ֆինանսական կորպորացիան։ Այն կնշանակի տնօրենների խորհրդի հինգ անդամից երեքին և ունենալով «ոսկե բաժնեմաս»՝ իրավունք կունենա արգելափակել որոշ որոշումներ։ «Ուկրաինան կնշանակի տնօրենների խորհրդի մյուս երկու անդամին և չի կարողանա միջամտել հիմնադրամի ամենօրյա կառավարմանը»,- նշել են հեղինակները։
«Միացյալ Նահանգները իրավունք կունենա ստանալ ամբողջ շահույթը՝ գումարած տարեկան 4 տոկոսը, քանի դեռ նրա ներդրումները չեն մարվել»,- հայտնել է Bloomberg-ը։
«Ըստ էության, դա նշանակում է, որ Թրամփի վարչակազմը կստիպի Ուկրաինային վճարել պատերազմի սկզբից ի վեր ԱՄՆ-ի տրամադրած ամբողջ ռազմական և տնտեսական աջակցության համար, նախքան Կիևը գործընկերային հիմնադրամից որևէ եկամուտ ստանա»,- նշում է գործակալությունը։