Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan visited the "Astana Hub" International Center, which is the largest technology hub in Central Asia.
Minister Mirzoyan explored the center’s activities and innovative programs, including research and existing experience in implementing artificial intelligence in the healthcare sector.
The discussion also touched upon opportunities for developing cooperation between Armenia and Kazakhstan in the field of innovative education, taking into account the significant attention both countries’ governments pay to this area. In this context, Minister Mirzoyan was introduced to the "Tomorrow School" operating within the center, as well as the upcoming opening of a branch of Armenia’s "TUMO" center, an agreement on which was reached through the memorandum of understanding signed during the visit of the President of Armenia to Astana in October 2024.