On March 18th Lilit Makunts, Ambassador of the Republic of Armenia met with House Republican Leader, Congressman Kevin McCarthy (R–CA).
Ambassador Makunts thanked Congressman for his support on the adoption of House Resolution recognizing the Armenian Genocide in 2019.
Ambassador Lilit Makunts stressed the importance of the visit of the delegation led by the President of the National Assembly of Armenia to Washington in January and the meetings held with the leadership of the Congress, which was an additional impetus for the deepening of cooperation between the legislative bodies of the two countries.
Ambassador Makunts handed over ‘Mkhitar Gosh’ State Award to Congressman on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and the United States.