Martın 27-də Yerevanda Ermənistan və Monteneqronun Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələr keçirilib. Məsləhətləşmələri Ermənistan tərəfindən xarici işlər nazirinin müavini Vahan Kostanyan, Monteneqro tərəfindən isə Xarici İşlər Nazirliyinin dövlət katibi Perişa Kastratoviç aparıb. Bu barədə Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyi məlumat yayıb.
Məsləhətləşmələr zamanı tərəflər son illər ikitərəfli münasibətlərin müsbət inkişaf dinamikasını, eləcə də yüksək səviyyəli təmasları müzakirə edib, onların siyasi dialoqun daha da dərinləşdirilməsində və iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanlarının müəyyən edilməsində əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Tərəflər parlament diplomatiyası, təhsil, turizm, innovativ texnologiyalar, qeyri-mərkəzləşdirilmiş əməkdaşlıq və digər sahələrdə əlaqələrin ardıcıl inkişafı və dərinləşməsini vurğuladılar. Həmçinin müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsinin və çoxtərəfli platformalarda əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb. Avropaya inteqrasiya təcrübəsinin öyrənilməsi və mübadiləsinin vacibliyi də müzakirə olunub.
Məsləhətləşmələr zamanı tərəflər, həmçinin regional və beynəlxalq gündəliyin qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra məsələlərini müzakirə ediblər. Ermənistan xarici işlər nazirinin müavini “Ermənistan və Azərbaycan arasında sülh və dövlətlərarası münasibətlərin yaradılması haqqında” sazişin mətni üzrə yekun razılaşmanın Monteneqro Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən alqışlandığını vurğulayıb. Vahan Kostanyan əlavə edib ki, Ermənistan tərəfi Azərbaycana sazişin imzalanma tarixi və yeri ilə bağlı məsləhətləşmələr aparmağı təklif edib.
Ermənistan Respublikası xarici işlər nazirinin müavini Monteneqro tərəfinə Ermənistan hökuməti tərəfindən hazırlanmış “Sülhün kəsişməsi” layihəsini də təqdim edib.