İnsan Hüquqları Müdafiəçisi Anahit Manasyan Strasburqda işgüzar səfərdədir. Səfər çərçivəsində martın 27-də İnsan Hüquqları Müdafiəçisi Avropa Şurasının baş katibi Alen Berse ilə görüşüb. Bu barədə Ombudsman Aparatı məlumat yayıb.
Həmsöhbətlər insan hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı bir sıra məsələləri müzakirə ediblər.
Anahit Manasyan Ermənistanda insan haqları problemlərindən, eləcə də İnsan Hüquqları Müdafiəçisi institutunun çağırışlarından danışıb.
ER Ombudsmanı çıxışında Azərbaycanda özbaşına saxlanılan etnik ermənilərə qarşı həyata keçirilən proseslərin insan hüquqları nöqteyi-nəzərindən problemli xarakter daşıması və həmin şəxslərin dərhal azad edilməsinin vacibliyinə toxunub.
Görüşün sonunda Anahit Manasyan İnsan Hüquqları Müdafiəçisi İnstitutunun Avropa Şurası ilə sabit və konstruktiv əməkdaşlığını vurğulayaraq, Ermənistanda insan hüquqlarının müdafiəsinin müxtəlif sahələrinin inkişafında Avropa Şurasının proqramlarının rolunu vurğulayıb.