Biz hesab edirik ki, vəziyyətin deeskalasiyasına ehtiyac var və bununla bağlı Ermənistan Respublikası bir sıra təkliflər, o cümlədən sərhəd insidentlərinin birgə araşdırılması ilə bağlı təkliflər irəli sürüb. Bunu xarici işlər nazirinin müavini Vahan Kostanyan jurnalistlərlə söhbətində deyib.
"Təəssüf ki, Azərbaycan tərəfi indiyədək onlara heç bir cavab verməyib və biz bu istiqamətdə işi davam etdiririk, lakin vəziyyətin ən tam həlli təbii ki, iki dövlət arasında sülh sazişinin imzalanmasıdır", - Kostanyan qeyd edib.
Nazir müavininin sözlərinə görə, Azərbaycanın yalan bəyanatları atmosferə müsbət təsir göstərmir. “Lakin biz bəyan etmişik ki, sazişin imzalanma yeri və vaxtı ilə bağlı danışıqlara başlamağa hazırıq və hazırda Azərbaycan tərəfinin cavabını gözləyirik”.
Müqavilənin imzalanmasında üçüncü ölkənin iştirakının olub-olmayacağı ilə bağlı sualı cavablandıran Vahan Kostanyan deyib: "Bilirsiniz ki, müzakirələr və danışıqlar mahiyyətcə ikitərəfli olub. Hələlik əlavə təfərrüatlar yoxdur. Təbii ki, bununla bağlı xəbər olanda Xarici İşlər Nazirliyi və Hökumət müvafiq vaxtda ictimaiyyəti məlumatlandıracaq".
Biz Azərbaycan tərəfinə təklif etmişik ki, harada və hansı müddət ərzində imzalanacağı ilə bağlı müzakirələr aparılsın.
Ermənistan üçün vacib olan bu müqavilənin imzalanmasıdır. Hazırda bu və ya digər paytaxta üstünlük verilmir. Ermənistan üçün üstünlük verilən ssenari imza ssenarisidir, qalan məsələlər mübahisəlidir və ikinci dərəcəlidir”.
İmzalanmanın təxirə salınmasının Azərbaycan tərəfinin yeni tələblər irəli sürməsi və Ermənistan tərəfinin onları qəbul etməməsi ilə bağlı olub-olmaması ilə bağlı suala isə Vaan Kostanyan belə cavab verib: “Azərbaycan tərəfi öz şərhlərini açıq şəkildə bildirib və hazırda onları ictimaiyyətə açıqlamaq istəmirəm. Hesab edirəm ki, hazırda bu sənədi imzalamaq üçün heç bir maneə yoxdur və qeyd etmək lazımdır ki, bizim çoxsaylı tərəfdaşlarımız - beynəlxalq təşkilatlar, ayrı-ayrı dövlətlər, BMT Təhlükəsizlik Şurasının bütün üzvləri, Aİ-nin demək olar ki, bütün üzvləri, Yaxın Şərqdən, Latın Amerikasından olan digər tərəfdaşlarımız mahiyyətcə tərəfləri heç bir gecikmə olmadan imzalanma prosesini davam etdirməyə çağırırdılar”.
Xarici işlər nazirinin müavini Azərbaycanın 300 min azərbaycanlını Ermənistana köçürmək istəyini ifadə etməsinə toxunub: "Mən də daxil olmaqla, müxtəlif həmkarlarım dəfələrlə açıq şəkildə bildiriblər ki, sazişdə bununla bağlı heç bir müddəa yoxdur və bununla bağlı gündəm də yoxdur".