Regionda gedən prosesləri və bu illər ərzində Ermənistanın üzləşdiyi çağırışları izləyən, narahatlıqlarımıza qulaq asan və Avropa Parlamentinin qəbul etdiyi hesabatlarda Azərbaycanın başladığı dağıdıcı müharibəni, 100 mindən çox erməninin məcburi köçməsini, Ermənistanın suveren ərazilərinin işğalını, insan hüquqlarının kobud şəkildə pozulmasını, Azərbaycanda əsirlərin saxlanması faktını, erməni mədəni və dini irsinə qarşı törədilən vandalizmi pisləyən bütün Avropa Parlamentinin üzvlərinə minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. Bu barədə Parlamentin sədri Alen Simonyan Aİ-Ermənistan Parlament Tərəfdaşlığı Komitəsinin 4-cü sessiyasında çıxışı zamanı deyib.
"Təəssüf ki, bütün bu reaksiyalar yetərli olmadı və Dağlıq Qarabağda beynəlxalq humanitar hüquq məğlub oldu", - o qeyd edib.
Alen Simonyanın fikrincə, Ermənistan indi tarixdə yeni səhifə açıb, demokratik inkişaf yolunu seçib, çünki Avropa sivilizasiyasının dəyərlər sisteminin mənşəyində dayanır, demokratiyanı və ölkəsini öz qüvvələri ilə qorumaq və gücləndirmək siyasətini əzmlə gücləndirir.
"Biz bunun çox çətin və təhlükəli yol olduğunu dərk edirik. Dünyadakı vəziyyət, sürətlə dəyişən reallıq bizi nə qədər çətin olsa da, açıq fikirli olmağa və düzgün qərarlar verməyə məcbur edir".
“Sivilizasiyaların qovşağında olmaqla biz qonşu dövlətlərlə normal münasibətləri yüksək qiymətləndiririk və regionda açıq sərhədlərlə və tərəfdaşlığa əsaslanan münasibətlər qurmağa çalışırıq”, - Ermənistan Respublikası Parlamentinin sədri bildirib.