Baş nazir Nikol Paşinyan Münhen Təhlükəsizlik Konfransı çərçivəsində Ermənistanın Tətbiqi Siyasət Araşdırmaları İnstitutu (APRI Ermənistan) və Observer Research Foundation-un birgə təşkil etdiyi “Minilateralizm və Qlobal Alyanslardan Məqsədli Tərəfdaşlıqlara Keçid” adlı səhər yeməyi dəyirmi masasında iştirak edib.
Tədbirdə müasir dünyada təhlükəsizlik mühitində baş verən dəyişikliklər, böyük formal alyansların effektivliyi, kiçik formatlarda əməkdaşlığın rolu müzakirə olunub. O qapalı formatda davam etdi.
Baş nazir Paşinyan çıxışında Ermənistanın balanslaşdırılmış və yenidən balanslaşdıran xarici siyasəti gücləndirməyə yönəlmiş ardıcıl siyasətini təqdim edib. Baş nazir vurğuladı ki, çevik, lakin proqnozlaşdırıla bilən və etibarlı tərəfdaşlıq münasibətlərinin qurulması Ermənistanın təhlükəsizliyinin və davamlı inkişafının təmin edilməsi üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Nikol Paşinyan çıxışında qeyd edib ki, Ermənistanın xarici siyasəti beynəlxalq tərəfdaşlarla konstruktiv əməkdaşlıq yolu ilə ölkənin təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsinə və iqtisadi inkişafına yönəlib.
Ermənistan Respublikasının baş naziri Ermənistan Respublikası hökumətinin əsas prioritetlərinə, regional sülhün bərqərar edilməsinə yönəlmiş addımlara və “Sülhün kəsişməsi” layihəsinə də toxunub.